Osoby starsze mogą przejawiać wiele zachowań, których możemy nie rozumieć. Wśród nich mogą być także zachowania agresywne. Wynika to z tego, iż w organizmie seniora i w jego psychice na skutek chorób dochodzi do wielu zmian, które powodują różne stany i zachowania. Jak sobie więc radzić z agresją u podopiecznego seniora?

Na skróty:

Dlaczego seniorzy bywają agresywni?

Seniorzy nie stają się najczęściej agresywni bez powodu, na zasadzie „bo tak chcę”, „chcę zrobić na złość”. Przyczyn agresywnych zachowań należy raczej upatrywać w chorobach lub nagłej sytuacji, w której senior z osoby całkowicie witalnej i sprawnej, staje się niedołężny i niepełnosprawny, unieruchomiony. Niepełnosprawność może być wynikiem przebytego udaru mózgu, złamać, uszkodzenia biodra czy tym podobnych dolegliwości.

Senior zaczyna sobie zdawać sprawę, iż jego stan fizyczny może być sprawą nieodwracalną, że już nigdy nie wróci do uprawiania swojego hobby lub nie będzie mógł się zająć jak dotychczas wnukami czy prawnukami. To rodzi smutek, żal, agresję. Agresja jest też wynikiem poczucia zależności- „Jestem niesprawny i już zawsze będę zależał od kogoś, od czyjejś pomocy”. Senior zaczyna być przez to coraz bardziej sfrustrowany. Nawet czynności toaletowe wymagają odtąd pomocy ze strony członka rodziny lub opiekuna. Dla osoby, która dotąd była sprawna i samodzielna jest to bardzo dołujące. Senior nie radzi sobie także ze złymi emocjami w przypadku, gdy uświadamia sobie, iż stał się obciążeniem.

Czuje, że dla niego ktoś mu bliski będzie teraz musiał zrezygnować ze swojej rodziny lub z pracy, że będzie wymagał także wsparcia finansowego. I w końcu- nawet gdy mamy do czynienia z seniorem 60+, który przed sobą może mieć nawet 20 czy 30 lat życia, może takiej osobie zaczynać towarzyszyć lęk przed śmiercią, umieszczeniem go w domu opieki- te lęki stają się coraz wyraźniejsze i bliższe, naturalnie wywołując agresję. Niestety często względem najbliższych.

Jak sobie radzić z agresywnym podopiecznym?

Praca z seniorem, który jest agresywny bywa ogromnym wyzwaniem i może bardzo obciążyć emocjonalnie opiekuna. Dlatego też warto zachować kilka zasad, które pozwolą trochę złagodzić gniew podopiecznego, a może nawet zniechęcić go do agresywnych postaw i bardziej uczynić go optymistą.

Przede wszystkim należy empatycznie zrozumieć, iż wyżej wymienione przyczyny agresji nie są błahostką, a takie zachowania są ludzką rzeczą. Opiekując się agresywnym podopiecznym:

– mobilizuj go, by, o ile może, sam wykonywał różne czynności- musi czuć się potrzebny, musi czuć, że wciąż wiele potrafi,

– nastawiaj seniora pozytywnie do ludzi i świata- senior nie powinien się nudzić, bo wtedy za dużo rozmyśla wpadając w większe doły; w miarę możliwości powinien mieć codziennie małe cele do realizacji,

– nie krytykuj go,

– bądź asertywny, nie daj się wciągać w czcze kłótnie- nie wchodź w kłótnie, podczas których senior chce wyrzucić z siebie wszelkie żale dotyczące opiekuna,

– nie irytuj się przy seniorze, nie okazuj zniecierpliwienia i zdenerwowania- lepiej na chwile wyjść do innego pomieszczenia i ochłonąć,

– rozmawiaj z seniorem otwarcie- podkreślaj, iż wiesz, jak on może się czuć, że jesteś tu po to, żeby go wspierać, a nie z nim walczyć.

Leki uspokajające czy terapia?

Gdy powyższe działania ze strony opiekuna nie działają, można pomyśleć o innych sposobach na walkę z agresywnymi zachowaniami u podopiecznego. Istnieją dwa wyjścia- terapia lub farmakologia. Agresja bierze się najczęściej z przyczyn depresyjnych, dlatego warto odbyć z seniorem wizytę u psychoterapeuty lub u psychiatry. Jest to jednak krok poważny, początkowo możemy chcieć pomóc seniorowi poprzez stosowanie ziołowych środków uspokajających.

Środki takie wyciszają oraz ułatwiają zasypianie w sytuacji silnego rozdrażnienia lub pobudzenia. Pamiętać jednak należy, by nawet suplementy bez recepty były dobrane tak, by nie zachodziły reakcje między nimi, a lekami na receptę, które zażywa senior na szereg innych chorób. O rade zawsze trzeba spytać lekarza rodzinnego lub farmaceutę i nie kupować nic na własną rękę. Ziołami o działaniu uspokajającym są melisa lekarska, chmiel zwyczajny, kozłek lekarski (waleriana), ziele serdecznika, męczennica cielista i inne.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]