Należy podkreślić, że praca opiekunki w Niemczech dotyczy opieki nad osobami starszymi, które zazwyczaj cierpią na różnorakie dolegliwości bądź też choroby przewlekłe. Pamiętajmy, że w codziennej opiece nad osobą starszą konieczne będzie dopasowanie działań do aktualnego stanu zdrowia osoby, którą się opiekujemy.

Aktywizacja osób starszych

Na stan zarówno fizyczny, ja i psychiczny seniorów wpływa starzenie się organizmu, a także różnorakie przebyte choroby. Właściwie dobrane do takiej osoby ćwiczenia z całą pewnością pomogą w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej, gdyż jak to mówią – w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Zarówno dobre samopoczucie, jak i poprawa krążenia, bądź też usprawnienie ciała – są to jedynie nieliczne zalety związane z regularnym wykonywaniem ćwiczeń fizycznych praktycznie u osób w każdym wieku. Z kolei w przypadku seniorów, określone ćwiczenia muszą zostać właściwie dostosowane do osoby starszej przez lekarza fizjoterapeutę, który w oparciu o stanu zdrowia, jak również przebytych chorób zaleci właściwą aktywność. Należy podkreślić, że ćwiczenia te muszą być spójne z codziennymi, a także rzeczywistymi sytuacjami, w taki sposób, żeby starsza osoba mogła utrzymać równowagę, jak również unieść niewielki ciężar bądź bez żadnego problemu dosięgnąć do szafki, która umieszczona została na danej wysokości.

Jednakże co ważne w przypadku seniorów – ćwiczenia trzeba różnicować. W czasie ich wykonywania należy wziąć pod uwagę określone ograniczenia, które występują u określonej osoby. Pamiętajmy jednak, że aby gimnastyka działała odprężająco, a do tego miała pozytywny wpływ na nastrój seniora, musi zostać zapewnione poczucie bezpieczeństwa odnośnie proponowanych do wykonania ćwiczeń. Należy jednak podkreślić, że niezwykle istotne jest tutaj unikanie wykonywania takich ruchów, które mogłyby osobie starszej zaszkodzić.

Aktywność seniorów – ćwiczenia

Jak wiadomo, aktywność fizyczna ma również wpływ na pozytywną ocenę własnego stanu zdrowia. Co więcej, przyczynia się również do większego zadowolenia z życia. Jednakże niezwykle ważna jest systematyczność, dająca motywację do działania. W tymże celu można wykorzystać różnorakie akcesoria do ćwiczeń, niezwykle często przez osoby starsze używane są: kijki do nordic walkingu, a także piłka gimnastyczna.

Jeśli chodzi o warunki domowe, to podstawowe ćwiczenia zwykle są wykonywane na podłodze. Pamiętajmy jednak, że takie ćwiczenia musi poprzedzać krótka rozgrzewka – może być ona w formie marszu bądź też między innymi tańca do ulubionej przez seniora muzyki. Trzeba dodać, że dobrym pomysłem jest także aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Z pewnością pomoże ona seniorowi zachować zarówno zdrowie, jak i dobrą kondycję. Nadmieńmy, że świeże powietrze jest bogate w tlen, który pozwala odżywić cały organizm człowieka, a także wzmocnić jego wydolność.

Czasami wystarczy zaledwie 30-minutowy spacer bądź też zwykłe, podstawowe prace w ogrodzie, żeby poprawić nastrój oraz się dotlenić. Dodajmy jeszcze, że dobrym uzupełnieniem gimnastyki będzie zdrowa oraz zbilansowana dieta.

O czym należy pamiętać odnośnie aktywizacji seniora?

Jak już zostało powiedziane, niezwykle istotne jest dopasowanie metod aktywizacji do możliwości konkretnego podopiecznego – pod względem psychicznym, jak również fizycznym. Żeby podopieczny był w stanie możliwie jak najdłużej cieszyć się sprawnością, a także dobrym stanem psychicznym, każda osoba, która opiekuje się osobą starszą musi przestrzegać kilku paru prostych zasad. Zarówno opieka nad seniorem, a także jego aktywizacja musi być oparta na prostych oraz powtarzalnych rytuałach.

Osoby starszej nie można poganiać bądź też przymuszać do wykonywania zbyt dużej ilości zadań. Niezwykle istotna dla seniora jest również cierpliwość oraz zrozumienie opiekuna. Zarówno zdenerwowanie, jak i agresja seniora zwykle są objawami choroby bądź też dyskomfortu, o których zazwyczaj osoba starsza nie jest w stanie powiadomić.  Pamiętajmy, że tego typu zachowanie nie jest wynikiem złej woli seniora.

W czasie aktywizowania seniora istotne jest jego poczucie niezależności, z tego też powodu nie należy wyręczać osoby starszej, jeżeli to oczywiście nie jest konieczne.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]