Strona główna Choroby seniorów

Choroby seniorów

Seniorzy zapadają na cały szereg chorób i schorzeń, co jest prawem podeszłego wieku. Są takie choroby, które są całkowicie charakterystyczne dla osób w podeszłym wieku i są one nazywane chorobami starczymi lub chorobami podeszłego wieku.

To duże wyzwanie dla polskiej służby zdrowia, ponieważ seniorów w społeczeństwie mamy coraz więcej, a geriatrów i pielęgniarek jak na lekarstwo.

Charakterystyczne choroby seniorów

Seniorzy w Polsce, ale i na całym świecie, borykają się najczęściej z takimi chorobami jak: depresja, choroby otępienne (demencja, Alzheimer), choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby nowotworowe, cukrzyca, nietrzymanie moczu, osteoporoza, choroby miażdżycowe (udary, zawały, choroba wieńcowa).

Każda z tych chorób jest poważnym schorzeniem, które wymaga opieki oraz profesjonalnego leczenia. Dlatego ważne jest, by schorowany starszy człowiek miał wokół siebie dużo wsparcia i otoczony był opieką medyczną.

Niemal u większość osób starszych spotkamy się z chorobami otępiennymi. Są to choroby dotykające w sposób negatywny funkcje poznawcze człowieka.

Objawami choroby otępiennej, w tym choroby Alzheimera, mogą być duże wahania nastroju, halucynacje, problemy z pamięcią, zaburzenia snu, zaburzenia orientacji i przestrzeni (nawet we własnym domu), zaburzenia mowy (mowa może całkowicie zaniknąć). Senior cierpiący na tego typu choroby wymaga całodobowej opieki i pomocy w codziennym życiu.

Nowotwory i choroby miażdżycowe

Choroby onkologiczne oraz choroby miażdżycowe to kolejne najczęściej występujące schorzenia wieku podeszłego. Wśród najczęściej występujących nowotworów u seniorów wyróżniamy raka przełyku, raka jelita grubego, raka nerek i pęcherza moczowego, raka prostaty, nowotwory układu rozrodczego u kobiet, nowotwory przewodu pokarmowego, rak piersi oraz rak płuc.

Rak płuc odpowiada aż za 30% nowotworów u osób po 60 roku życia. Kluczowe znaczenie w satysfakcjonującym leczeniu i rokowaniach ma jak najwcześniejsza profilaktyka.

Za stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych odpowiada bardzo podstępna i groźna dla życia choroba- miażdżyca. Na miażdżycę częściej zapadają mężczyźni. Choroba jest groźna, gdyż na jej skutek obumierają całe tkanki, do których nie dopływa krew z tlenem i substancjami odżywczymi na skutek zatkania żył i tętnic. W profilaktyce miażdżycy ważna jest najbardziej zdrowa i zbilansowana dieta. Należy wykluczyć zbyt tłuste jedzenie, ale także ograniczyć lub całkiem wykluczyć nałogi- zwłaszcza papierosy.

By cieszyć się starością upływającą w dobrobycie i świetnym zdrowiu, trzeba zatroszczyć się o to na długo wcześniej przed osiągnięciem jesieni życia.

Zobacz więcej
Opieka nad osobą leżącą w domu

Opieka nad osobą leżącą w domu

Trudno znaleźć osobę, która choć raz nie znalazła się w sytuacji, w której ma się w domu leżące, niedołężnego bliskiego. Do przykucia do łóżka...
Agresja u podopiecznego

Agresja u podopiecznego – jak sobie z nią radzić

Osoby starsze mogą przejawiać wiele zachowań, których możemy nie rozumieć. Wśród nich mogą być także zachowania agresywne. Wynika to z tego, iż w organizmie...
opieka nad seniorem z depresją

Praca opiekunki w Niemczech – opieka nad seniorem z depresją

„Dla mnie nie ma już ratunku”, „Nikt mnie nie chce” te i inne podobne stwierdzenia, padające z ust osoby starszej mogą wskazywać na pierwsze...
udar mózgu

Udar mózgu – objawy i zasady opieki nad chorym

Samodzielność pacjenta, który doznał udaru mózgu, w głównej mierze zależna jest od powstałych podczas zdarzenia zmian. Istotne znaczenie ma również czas reakcji przy udzielaniu...