Opiekunka osób starszych to zawód cieszący się sporą popularnością w czasach starzejących się społeczeństw europejskich. Dobre wynagrodzenie jest tu jednak wynikiem wypełniania dość trudnych i bardzo odpowiedzialnych obowiązków dotyczących podopiecznego. Nie jest to na pewno praca dla każdego, a raczej dla osób mających naturalne predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Osoby empatyczne, lubiące nieść pomoc, pracowite, odpowiedzialne i komunikatywne, a także świetnie dopasowujące się do zmian, najlepiej odnajdą się w pracy w charakterze opiekunki osoby starszej.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Zadania opiekunki osoby starszej można podzielić na dwie podstawowe kategorie, a są nimi prowadzenie gospodarstwa domowego oraz bezpośrednia opieka nad osobą starszą. Obowiązki opiekunki można wypunktować w następujący sposób, są to:

– robienie codziennych zakupów- spożywczych, kosmetycznych, kupowanie niezbędnych artykułów do codziennego funkcjonowania, w tym artykułów czystości,

– utrzymanie porządku w domu, sprzątanie części domu, w której na co dzień żyje się razem z seniorem- kuchnia, łazienka, pokoje (opiekunka to nie sprzątaczka, więc nie można jej zlecać porządkowania garażu, piwnicy czy strychu),

– pranie i prasowanie,

– dopełnienie formalności dotyczących spraw codziennych, robienie bieżących opłat,

– prowadzenie kalendarza seniora- ustalanie terminów wizyt lekarskich i innych, a także pilnowanie tych terminów,

– pomoc w kąpaniu podopiecznego lub samodzielne mycie go,

– pomoc w karmieniu seniora, przygotowywanie codziennych posiłków,

– pomoc w czynnościach higienicznych i fizjologicznych- czesanie włosów, pielęgnacja skóry, zmiana pieluchomajtek, itp.

– wspólne spędzanie czasu z seniorem- czytanie książek i czasopism, oglądanie tv, rozmowy, aktywizacja- gry, spacery, jazda na rowerze, spotkania towarzyskie,

– asekurowanie seniora podczas siadania/ wstawania/ chodzenia.

Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/03/16/praca-opiekun-opiekunka-dla-osob-starszych-za-granica/

Dzień z życia opiekunki seniora

Można pokusić się o stwierdzenie, iż typowy dzień pracy opiekunki osoby starszej jest dość rutynowy. Codzienność składa się z bardzo podobnych do siebie obowiązków wypełnianych w zbliżonych (nawet takich samych) porach i godzinach. Dzień zaczyna się najczęściej około 7 rano- wtedy następuje pobudka, poranna toaleta i początek przygotowań do śniadania. Śniadanie je się zazwyczaj około 8, po czym senior ma czas na swoje zajęcia, a opiekunka zmywa po śniadaniu, może zacząć robić drobne porządki lub zająć się własną toaletą.

Około godziny 10 to dobry czas na zrobienie zakupów i początek przygotowań do robienia obiadu. Obiad średnio je się koło godziny 12, a po obiedzie seniora ma kolejny czas dla siebie. Około godziny 13-14 seniorzy lubią się udać na drzemkę i jest to świetny czas na zrobienie sobie chwili odpoczynku przez opiekunkę.

Po drzemce, około godziny 15 można razem udać się na spacer, poczytać książki, porozmawiać, wspólnie spędzić czas z podopiecznym. Godzina 16-17 to czas podwieczorku, a około 19- 20 senior zjada kolację. Po 20 czas na kąpiel i koło 21 czas na sen. Opiekuna ma czas dla siebie aż do rana.

Czym nie zajmuje się opiekunka osoby starszej?

Widzimy, że zakres obowiązków opiekunki osoby starszej jest bardzo szeroki, czego więc nie robi opiekunka osoby starszej? Opiekunka osób starszych, jak już pisaliśmy, nie jest sprzątaczką. Do jej obowiązków nie należy więc robienie porządków na strychach, w piwnicach, w garażach czy w ogrodzie. Ponadto opiekunka nie może wykonywać zadań przeznaczonych dla personelu medycznego.

Opiekunka nie może więc samodzielnie decydować o tym jakie leki i kiedy przyjmuje osoba starsza. Opiekunka nie ma także uprawnień do robienia zastrzyków bądź do podłączania kroplówek. Działania te wymagają zachowania zasad aseptyki i są zarezerwowane dla personelu medycznego. Opiekunka nie zmienia także opatrunków, w szczególności tych na otwartych ranach- np. na odleżynach. Opiekunki muszą pamiętać o tym, że amatorskie pielęgnowanie rany oznacza możliwość wystąpienia zakażenia nie tylko u seniora, ale również u nich samych.

Z tego chociażby powodu opiekunka osoby starszej powinna stanowczo odmawiać zmiany opatrunków i pielęgnacji ran. Wszelkie działania dotyczące przerywania tkanki ciągłej skóry (np. zastrzyki) są zakazane do robienia dla każdego poza personelem medycznym.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]