Język niemiecki jest obok języka angielskiego drugim najpopularniejszym językiem w polskich szkołach. Tak więc kończąc nauczanie np. w stopniu średnim, wychodzimy ze szkoły z komunikatywną, a czasem nawet dobrą znajomością języka niemieckiego. To przydatne w sytuacji, gdy wiążemy swoją karierę zawodową z pracą za granicą lub tu na miejscu w firmie, która wymaga znajomości języka.

Bywa jednak także tak, iż dopiero w życiu dorosłym, w średnim wieku, postanawiamy wyjazd zarobkowy za granicę. Pierwszą kwestią jaką powinniśmy „załatwić” jest nauka języka kraju, do którego chcemy się udać. Da nam to większą swobodę w wykonywaniu codziennych zadań, a także znacznie ograniczy stres i może stanowić bazę do sporo wyższych zarobków. Jak najlepiej wziąć się za naukę języka niemieckiego od podstaw i jak uczyć się efektywnie?

Na skróty:

Język niemiecki dla początkujących

Języka możemy się dziś uczyć dosłownie wszędzie. Wchodząc do księgarni napotkamy na całe działy z odpowiednimi podręcznikami i zestawami ćwiczeń do nauki niemieckiego. Wpisując wybraną frazę w wyszukiwarkę internetową np. „podstawy niemieckiego” odnajdziemy tysiące stron z bezpłatnymi kursami, a chcąc podjąć się pracy w Niemczech często z pomocą przyjdzie nam agencja zatrudnienia, która udostępnia kursy językowe swoim pracownikom. Możliwości jest więc cała masa, a nam pozostaje wybór, która z nich będzie dla nas najbardziej efektywna. By swobodnie i bez stresu wyjechać do Niemiec, np. w charakterze opiekunki osoby starszej, warto opanować takie umiejętności językowe jak:

– odmiana podstawowych czasowników używanych w codziennym życiu,

– słownictwo z zakresu obowiązków domowych, hobby, pielęgnacji seniora, słownictwo dotyczące podstawowych chorób i schorzeń, słownictwo dotyczące wezwania pilnej pomocy medycznej, zakupów, itp.

– podstawowe zasady gramatyczne- stosowanie czasu teraźniejszego, przeszłego i przyszłego,

– zasady wymowy niemieckiej.

Ważnym jest, by mając zaplanowaną pracę w Niemczech, na długo przed wyjazdem osłuchiwać się z językiem. Pomocne w tym jest oglądanie filmów w języku niemiecki, filmików na YouTube czy słuchanie niemieckich piosenek.

Nauka języka niemieckiego- gdzie?

Wybór tego, gdzie i w jaki sposób będziemy uczyć się języka niemieckiego należy do nas. Ofert jest mnóstwo i tylko od uczącego się zależy czy woli naukę w domu poprzez internetowe kursy online, zapisanie się do szkoły językowej, prywatne spotkania z native speakere’m czy zakup podręczników i fiszek i opanowywanie języka samemu.

Do szybkich metod uczenia się języka obcego zaliczyć można fiszki (karteczki ze słownictwem, zwrotami, zasadami gramatyki, które można mieć zawsze pod ręką), rozmowy z obcokrajowcami, oglądanie zagranicznych seriali i filmów w oryginalnej wersji językowej, czytanie książek i artykułów w języku obcym.

Praca w Niemczech

Niemcy, obok Wielkiej Brytanii oraz Holandii, pozostają najczęściej wybieraną destynacją zarobkową przez Polaków. Wiąże się to z bliskością kraju oraz dobrymi zarobkami jakie oferuje niemiecki rynek pracy. Bezsprzecznie warto wyjechać do pracy w Niemczech zatrudniając się w agencji pracy.

Zwłaszcza, gdy wybieramy się do pracy w obcym kraju po raz pierwszy. Zaletami zatrudnienia poprzez agencję jest legalność pracy, ustalone z góry wynagrodzenie (nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym kraju), ubezpieczenie zdrowotne oraz stałość zatrudnienia. Wyjeżdżając do pracy za pośrednictwem agencji mamy także gwarancję zapewnienia nam lokum- np. w hotelach, motelach lub przy osobie starszej w sytuacji, gdy wyjeżdżamy jako opiekun seniora. Dziś trudno wyobrazić już sobie zawód, którego przedstawiciele nie korzystają z możliwości emigracji zarobkowej poza granice naszego kraju.

Tyczy się to osób z wykształceniem od najniższego, aż po prawdziwie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Według danych Federalnej Izby Zatrudnienia, w Niemczech dostępnych jest niemal 1,5 mln ofert pracy. Przedsiębiorstwa, duże i małe firmy, a także osoby prywatne są otwarte na zatrudnianie pracowników z UE oraz spoza UE.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]