Niemcy, podobnie jak my Polacy, uwielbiają okres Świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak u nas, jest to dla nich czas bardzo rodzinny, spędzany w gronie najbliższych oraz przyjaciół. Czy jednak święta te wyglądają w Niemczech trochę inaczej niż w Polsce?

Owszem, jest kilka różnić oraz cała masa podobieństw. Warto więc przyjrzeć się temu, na jakie Święta Bożego Narodzenia należy być nastawionym pracując lub mieszkając w Niemczech.

Adwent

Adwent jest w Niemczech czasem trochę bardziej celebrowanym niż w Polsce. To prawdziwy czas oczekiwania. Całe przygotowania do świąt zaczynają się więc w Niemczech pełną parą już cztery tygodnie przed samymi świętami. Większość niemieckich domów zostaje wtedy pięknie przyozdobiona adwentowymi wieńcami z żywych gałązek jodły lub świerka, czterema świecami (po jednej zapala się w każdą kolejną niedzielę) oraz fioletową wstęgą.

Szczególnie dzieci kultywują tradycję tzw. kalendarzy adwentowych- kalendarze posiadają okienka, które otwierane są pojedynczo każdego dnia. Pod każdym okienkiem kryje się niespodzianka, którą najczęściej stanowi czekoladowy smakołyk. Inne kalendarze mogą być np. wyposażone w niespodzianki w postaci różnorakich herbat, kosmetyków, a nawet perfum- producenci prześcigają się w pomysłach.

Tradycja jarmarków

Coraz częściej w polskich miastach spotykamy przez cały grudzień różne jarmarki bożonarodzeniowe- z roku na rok są one coraz piękniejsze i bogatsze. Zwyczaj jarmarków wziął się właśnie od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie ma długą tradycję i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Najstarszy jarmark pochodzi z Norymbergi, ale jarmarki bożonarodzeniowe są obecne niemal w każdym mieście i miasteczku Niemiec. Poza Norymbergą najsłynniejsze odbywają się w Monachium, Jarmark Struclowy w Dreźnie, Jarmark Skrzatów w Kolonii oraz jarmarki w Dortmundzie, w Stuttgarcie czy w Augsburgu.

W całych Niemczech w grudniu organizuje się przeszło 150 jarmarków, na których można zjeść świąteczne przysmaki, napić się grzanego piwa i wina, kupić smakołyki i świąteczne dekoracje.

Jak świętują Niemcy?

Po jarmarkach i czasie Adwentu czas na świętowanie. Oczywiście święta zaczynają się od Wigilii, jednakże w Niemczech nie wygląda ona tak, jak w Polsce. Zdecydowaniem kulminacją niemieckich świąt jest samo Boże Narodzenie 25.12, a więc wigilia jest tam bardzo skromną kolacją.

Na niemieckich stołach gości około 9 dań, wśród których najbardziej znanymi są sałatka ziemniaczana, różne rodzaje pieczonych kiełbasek oraz dania z dodatkiem kiszonej kapusty. Dzieci otrzymują dodatkowy talerz, który pełen jest smakołyków oraz owoców. Nasi zachodni sąsiedzi nie znają tradycji łamania się opłatkiem, pod obrus nie wkłada się tam siana, zaś pod talerzykami znaleźć można monety- mają one przynieść dobrobyt w całym nadchodzącym roku. Niemcy idą tego dnia do kościoła popołudniu, a prezenty podczas wigilijnej kolacji stawiają na stole.

Gdy nadejdzie dzień Bożego Narodzenia, na stół wjeżdżają prawdziwie znakomite potrawy, wśród których prym wiedzie pieczona gęś. Inna dania to chociażby różnorakie pieczone kiełbasy, sporo dziczyzny, dania na bazie kiszonej oraz świeżej kapusty. To dla Niemców prawdziwie rodzinny czas. Jeśli idzie o słodkości, tradycyjnym niemieckim ciastem bożonarodzeniowym jest strucla nadziewana bakaliami, ponadto na stołach goszczą pierniczki oraz inne ciastka z dodatkiem bakalii, anyżu, cynamonu, goździków.

To z Niemiec przywędrował do nas i rozszerzył się ma cały świat zwyczaj ubierania choinki. Bardzo ciekawym elementem niemieckich choinek są bombki w kształcie ogórków. Zwyczaj jest taki, iż osoba, która jako pierwsza znajdzie taką bombkę, otrzymuje dodatkowy prezent w wieczór wigilijny. W środkowych oraz wschodnich Niemczech prezenty przynosi Świąteczny Gość, wyglądem przypominający wszystkim znanego Mikołaja. Natomiast w zachodnich i południowych Niemczech prezenty przynosi Dzieciątko Jezus. Najbardziej znaną niemiecką kolędą jest przetłumaczona na ponad 300 języków „Cicha Noc” Franza Xaviera Grubera.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]