Praca opiekunki osoby starszej to odpowiedzialne i niełatwe zadanie, zwłaszcza, gdy przyjdzie nam się zajmować osobą bardzo schorowaną, a nawet leżącą. Podejmować się takiej pracy powinny więc osoby w pełni sił zarówno fizycznych jak i o odpowiednich predyspozycjach osobowościowych.

Opiekun osoby starszej powinien być osobą zdrową, silną i odporną, a ponadto powinien wyróżniać się takimi cechami jak empatia, cierpliwość, opanowanie, powinien lubić rozmowy i z sympatią podchodzić do ludzi. Jak powinno wyglądać dbanie o zdrowie opiekuna osoby starszej i co robić, by na tym stanowisku jak najdłużej cieszyć się sprawnością na najwyższym poziomie?

Na skróty:

Praca opiekunki osób starszych – poświęcenie

Praca opiekunki osoby starszej nie jest typową pracą, do której idziemy na 8 i wracamy o 16 wypełniając międzyczasie wyuczone i często monotonne zadania. To praca, którą nazwać można niejako misją, mająca czasem cechy poświęcenia. Czym jest poświęcenie? Poświęcenie to czyn lub postępowanie jakiejś osoby, która rezygnuje z czegoś dla dobra innej osoby, dla dobra ogólnego lub dla jakiejś sprawy.

Można śmiało stwierdzić, iż praca opiekunki osoby starszej jest konglomeratem zwykłej pracy oraz poświęcenia. To, gdzie leży punkt ciężkości i czy obowiązki te mają bardziej cechy pracy czy poświęcenia zależy w głównej mierze od podejścia pracownika.

Jedziemy do pracy po to, by zarobić i zdecydowanie opiekunka osoby starszej w pierwszej kategorii tak właśnie odczytuje swoje działania. Nie ma w tym nic niewłaściwego. Ale poza czystym zarobkowaniem jesteśmy uczestnikiem czegoś więcej- uczestnikiem codzienności starszej osoby. Towarzyszymy jej w najtrudniejszych, często najboleśniejszych latach jej życia.

To sprawia, iż stajemy się niejako traktowani przez podopiecznego jak członek rodziny, bliski. Trzeba jednak bardzo uważać, by zbyt szybko się nie wypalić, co może nastąpić wtedy, gdy zbyt emocjonalnie podejdziemy do wykonywania swoich obowiązków. Ceną za zbyt duże zaangażowanie i empatię może być szwank zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Odpowiedni wiek pracy jako opiekun osoby starszej

Wiek w pracy opiekuna osoby starszej ma na pewno spore znaczenie. Osoba młoda ma tę przewagę, iż posiada w sobie bardzo dużo energii i zapału do wykonywania obowiązków. Inną zaletą młodych osób na tym stanowisku będzie dobra znajomość języków, co zdecydowanie ułatwia spędzanie czasu z seniorem na rozmowach i dyskusjach.

Ich wadami na stanowisku osób starszych jest często niedojrzałość, szybkie zniechęcanie się i niekonsekwencja. Dlatego też jeżeli jesteśmy w młodym wieku i decydujemy się na pracę opiekunki, należy dwa razy bardziej wszystko przemyśleć, bo w takiej pracy nie ma miejsca na lekkomyślność i niezaangażowanie.

Czy osoba po 60. roku życia poradzi sobie z rolą opiekuna? To oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji i stanu zdrowia. Zaletami osób po 50tce czy 60tce na stanowisku opiekunki jest dojrzałość, masa doświadczenia życiowego i przeżycie różnych sytuacji.

Osoba starsza będzie nieraz swobodniej się także czuła przy kimś w zbliżonej kategorii wiekowej. Wadami osób po 50tce na stanowisku opiekuna jest już mniejsza niż kiedyś tężyzna fizyczna oraz mniejsza wytrzymałość.

Opieka nad seniorem a zdrowie opiekuna

Opiekunka osoby starszej powinna bardzo dbać o swoje zdrowie, tak fizyczne jak i psychiczne. To pierwsze warto wspierać długimi spacerami w wolnym czasie, wyjściami na basen czy uprawianiem nordic walkingu. Co do dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego, najważniejszy będzie także sen. Jest to jedna z podstawowych potrzeb i nie można pozwalać sobie w pracy opiekunki na niewysypianie się.

Niedobór snu prowadzić może do rozdrażnienia, a nie potrzeba nam nieprzyjemności w codziennych kontaktach z podopiecznym. Dobry sen to także większe skupienie, które jest niezbędne w odpowiedzialnym zajmowaniu się seniorem, a także wsparcie dla odporności organizmu, który dzięki odpowiedniej ilości snu jest silny i zmotywowany do działania.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]