Pierwsze dni spędzone w pracy, jako opiekun osoby starszej, mogą nas stresować. Nowe otoczenie, obcy ludzie, poważne obowiązki. Po znalezieniu satysfakcjonującej nas oferty przychodzi czas na wyjazd do Niemiec.

Jak się do tego przygotować, jakich wymagań oczekują od nas pracodawcy oraz na czym będzie polegała nasza praca? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Na skróty:

Praca opiekuna osoby starszej – wymagania

Pierwszy temat, który nurtuje każdego przyszłego opiekuna osoby starszej to zakres wymagań w praca opiekuna osoby starszej. Punktem pierwszym jest doświadczenie, każdy opiekun musi posiadać wielkie serce. W tym wypadku nie chodzi jedynie o empatię czy życzliwość w stosunku do osoby starszej. Opiekunowie seniorów w Niemczech, którzy pod swoją opieką mają osobę schorowaną, towarzyszą jej w codziennych czynnościach.

Dlatego też powinny cechować się pozytywną energią, odpornością o stres oraz aktywnością. Po drugie opiekunowie powinni posiadać takie umiejętności jak umiejętność bezproblemowego kontaktowania się, zarówno z podopiecznym, jak i jego rodziną. Opiekunka osoby starszej powinna być tolerancyjna, odpowiedzialna oraz zaradna i samodzielna. Dodatkowo powinna opanowywać emocję takie jak stres, nerwy oraz nie reagować gwałtownie na nieprzewidziane sytuację.

Cechować powinna się asertywnością oraz uczciwością, w stosunku do podopiecznego, jak i jego rodziny. Ważnymi umiejętnościami są także te z zakresu pierwszej pomocy czy pielęgnacji i higieny osoby starszej.

Pierwszy dzień w pracy jako opiekun

Niestety nie istnieje, gotowa odpowiedz, która w pełni określiłaby nam przebieg tego dnia. Tyle ile podopiecznych na świecie, tyle różnych scenariuszy z dnia poznania. Zazwyczaj pierwszy dzień opiera się na podróży opiekuna i chwili zapoznania go z podopiecznym i rodziną. Podczas takich spotkań możemy spodziewać się wszystkiego. Najczęściej rozmowa zaczyna się od przywitania, a rodziny proponują nam krótki odpoczynek i orzeźwiającą kąpiel. Dobrze wiedzą, że nasza podróż mogła być męcząca.

Musimy nastawić się również na to, że już od progu zostaniemy przypisani do danych obowiązków. Podczas pierwszych chwil musimy być gotowi na natłok informacji, jaki zostanie nam przekazany. Poznamy oczekiwania rodziny w stosunku do naszej osoby, rozkład pomieszczeń oraz okolicę. Zaczerpniemy ważnych informacji, opowiadających o stanie zdrowia podopiecznego, jego zwyczajach, ulubionych potrawach oraz o rzeczach, które mu nie odpowiadają.

Bardzo ważną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest fakt, aby nie porównywać aktualnego miejsca do swoich poprzednich doświadczeń. W ten dzień zostajemy również sam na sam z naszym podopiecznym, zostajemy oceniani oraz obserwowani. Na koniec krótka inwigilacja, na początku może i poznaliśmy rozkład łazienki, pokoju czy kuchni, ale nie zapoznaliśmy się z obecnym tam asortymentem.

Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej może być różny. Możemy być odpowiedzialni za pranie, gotowanie lub prasowanie. Możemy być również zatrudnieni w formie rekreacyjnej, aby aktywnie spędzać czas z podopiecznym, wychodzić z nim na spacery, rozmawiać.

Nie rzadko, opiekunów zatrudnia się do nieco trudniejszych przypadków, na przykład chorych na demencję, depresję czy też porażenie mózgowe. Wtedy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za stan zdrowia podopiecznego, ale też za całe gospodarstwo i czynności związane z finansami.

Relacje opiekuna z seniorem

Budowanie relacji z osobą starszą może być trudne, zwłaszcza jeśli jest się zupełnie obcymi osobami. Trudne nie oznacza nieosiągalne, jeśli tylko odpowiednio podejdziemy do podopiecznego, będziemy starali się go rozumieć i wspierać, poczuję on w nas oparcie. Bardzo ważne, zarówno na początku, jak i podczas trwania opieki dawać starszemu poczucie bezpieczeństwa.

My bowiem jesteśmy za niego odpowiedzialni i to do nas musi przychodzić z każdym problemem. Najważniejsze jest bowiem to, aby nie wywyższać się nad podopiecznym i traktować go na równi ze swoją osobą. Należy wyrażać się do niego z szacunkiem i zachować wszelkie normy społeczne. Oczywiście, w przypadku, gdy jest to konieczne być asertywnym i nie bądź się mówić słowa „nie”.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]