Można dość śmiało powiedzieć, iż praca opiekunki osoby starszej to zajęcie składające się z powtarzanych dzień w dzień czynności. To duża część pracy, ale nie cała- każdy dzień spędzony z podopiecznym może przynieść nowe wyzwania i kazać zmierzyć się z nowymi sytuacjami. Mówiąc jednak ogólnie, dzień pracy opiekunki ma swój niemal niezmienny harmonogram i poniżej pokażemy jak ten harmonogram pokrótce wygląda.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Zakres obowiązków niemal każdej opiekunki jest podobny, jednakże może się on różnić w zależności od tego, nad kim sprawujemy opiekę. Inaczej będą wyglądały obowiązki i plan dnia w przypadku zajmowania się sprawnym seniorem, a inaczej, jeśli naszym podopiecznym jest obłożnie chora osoba. Opiekunka zanim wyjedzie do pracy ma przedstawione warunki pracy w ofercie, którą wybiera- jest w niej zazwyczaj nakreślony harmonogram dnia pracy.

Czym najogólniej zajmuje się opiekunka osoby starszej? Jej zadania można podzielić na dwie podstawowe kategorie: obowiązki związane z opieką nad podopiecznym oraz zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Ta pierwsza grupa obowiązków skupia się wokół takich czynności jak pomoc w karmieniu osoby starszej, dbanie o jej higienę przez mycie jej lub pomaganie jej w kąpieli, towarzyszenie osobie starszej w niemal każdej codziennej czynności, spędzanie z nią czasu, wspólne rozmowy, spacery, aktywizacja, pomoc w poruszaniu się- asekurowanie, wspólne wyjazdy na wizyty lekarskie czy spotkania towarzyskie.

Zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego to m.in. przygotowywanie posiłków dla siebie i seniora, prace porządkowe, opłacanie rachunków bieżących, robienie zakupów oraz pilnowanie wszelkich wizyt seniora- np. lekarskich czy rehabilitacji.

Czas pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Prawda wygląda tak, iż opiekunka mieszkając wraz z seniorem na czas opieki nad nim, zajmuje się nim 24 godziny na dobę. Jest jak członek rodziny, który zajmuje się swoim bliskim w podeszłym wieku. Niemniej jednak przepisy regulują pracę opiekunki tak, iż powinna ona dziennie pracować około siedmiu godzin- reszta godzin ma być tzw. „czasem czuwania”, bycia w pobliżu seniora.

Opiekunka musi także mieć czas dla siebie- powinien to być jeden pełny dzień wolny w tygodniu lub dwa razy po pół dnia wolnego w ciągu tygodnia pracy. Jak mniej więcej wygląda rozkład dnia opiekunki osoby starszej?

– 7.00- 7.30- o tej godzinie mniej więcej rozpoczyna się dzień pracy; godzina ta jest jednak uzależniona najczęściej od godziny pobudki seniora,

– 8.00- przygotowanie śniadania, wspólne śniadanie z seniorem, poranna toaleta,

-9.00- czas wolny dla seniora; opiekunki w tym czasie przygotowują powoli obiad lub wykonują zadania porządkowe, to też dobry czas na zakupy,

– 11.00- 12.30- pora obiadowa, towarzyszenie seniorowi podczas posiłku,

– 13.00- 15.00- mniej więcej w tych godzinach seniorzy lubią uciąć sobie drzemkę, jeżeli senior nie sypia w ciągu dnia, jest to dobry czas na spacer lub spędzenie wolnego czasu z opiekunką; podczas drzemki seniora opiekunka może zmyć naczynia i mieć chwile czasu dla siebie,

– 16.00- 17.00- lekki podwieczorek, początek przygotowywania kolacji,

– 18.00-19.00- czas na kolację,

– 20.00- wieczorna kąpiel, toaleta,

– około 21.00- senior idzie spać, jest to czas wolny dla opiekunki.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Nasi zachodni sąsiedzi wciąż kuszą nas sporo wyższymi zarobkami niż te w naszym kraju. Dlatego też i opiekunki osób starszych tak chętnie podejmują pracę za naszą zachodnią granicą. Zarobki opiekunki mogą się różnić w zależności od co najmniej kilku czynników. Jakich? Zdecydowanie więcej zarobi opiekunka, która zna język- może to być nawet 500 euro więcej.

Zarobki są także zależne od kraju związkowego, w którym przyjdzie nam pracować- najwyższe zarobki oferuje Bawaria czy Badenia Wirtembergia, najniższe- landy wschodnie i północne oraz Berlin. Zarobki są także zależne od kwalifikacji i posiadanego doświadczenia. Średnie zarobki opiekunki osoby starszej to między 1000 a 1400 euro netto, czyli „na rękę”. Agencje zatrudnienia oferują ponadto premie związane z poleceniami lub premie świąteczne.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]