Nie każdy z nas może podjąć się opieki nad osobami starszymi. Opiekun musi wykazywać się pewnymi cechami charakteru. Dlatego, podczas gdy przeglądasz ogłoszenia, możesz spotkać się z pewnymi wymaganiami.

Podstawowym warunkiem, aby rozpocząć pracę jest znajomość języka, gdyż praca może odbywać się na terenie obcego kraju. Równie ważne jest poprzednie doświadczenie, które może okazać się kluczowym atutem.

Na skróty:

Najważniejsze cechy opiekuna osoby starszej

Odpowiedni opiekun powinien posiadać szereg cech, które usprawnią codzienną pracę z podopiecznym. Przede wszystkim ważne, aby opiekun był osobą zdrową zarówno psychicznie jak i fizycznie. Ponadto, taka osoba powinna posiadać dobrą kondycję, która nie ograniczy mu kontaktów z podopiecznym. Codzienne obowiązki jakie powinna wykonywać opiekunka to nie tylko rozmowa i integracja z osobą starszą, ale też porządki czy codzienne czynności pielęgnacyjne.

Jakie więc muszą być cechy opiekuna osoby starszej? W pracy o takim charakterze niezaprzeczalnymi atutami jest tolerancja oraz cierpliwość, która w stosunku do osoby starszej może okazać się bardzo potrzebna. Osoby w podeszłym wieku wymagają specjalnego traktowania i wielu tłumaczeń oraz wielokrotnego powtarzania pewnych rzeczy. Odpowiedzialność, to kluczowa cecha podczas opieki, niezależnie czy spędzamy z podopiecznym kilka godzin czy nasza praca jest całodobowa.

Kolejny aspekt to samodzielność i zaradność, wykonując taki zawód musimy przygotować się na wiele obowiązków a, także przyzwyczaić się do faktu, że większość obowiązków należy właśnie do nas. Odporność na stres, opanowanie oraz asertywność, to pewny must have tego zawodu. Opiekun nie może bać się używania zwrotu „nie”. Na koniec uczciwość, zarówno w stosunku do rodziny podopiecznego jak i do niego samego.

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Chcesz podjąć prace jako opiekun osoby starszej? Sprawdź jakich obowiązków możesz się spodziewać. Z czym powinniśmy sobie umieć radzić? Na pewno z dobrą organizacją czasu pracy, na naszej głowie spoczywa nie tylko obowiązek opieki, ale też na przykład gotowanie. Dlatego też i taka umiejętność okazuję się bardzo pożądana. Praca opiekuna to również utrzymanie porządku w domu, robienie zakupów a także prowadzenie finansów i płacenie rachunków.

Bardzo ważne jest, aby opiekun posiadał podstawową wiedzę, co do chorób na jakie cierpi podopieczny. Ważną cechą, która ułatwia naszą pracę, jest pozytywne nastawienie. Pomaga ona zarówno w nawiązaniu dobrej relacji jak i stworzenia zaufanej więzi z podopiecznym. Osoba, która decyduję się na tego typu zajęcie musi umieć dostosować się do każdej powstałej sytuacji.

Relacja opiekunka a senior

Osoby starsze bardzo ciężko znoszą fakt, iż stracili samodzielność, a stan ich zdrowia znacznie się pogarsza. Naszym zadaniem jako opiekuna jest wspierać go i otaczać chorego troską, która da mu poczucie bezpieczeństwa.

Pomimo, że jest to ciężka i wymagająca praca, można znaleźć w niej wiele pozytywów, jak na przykład powstała relacja i wiele wdzięczności. Co prawda jej budowanie na początku bywa trudne, ale jeśli bariera zostanie przełamana zaczyna przynosić efekty. Zbudowanie dobrej relacji to proces, którego nie da się osiągnąć w jeden dzień. Zarówno dla nas jak i dla podopiecznego sytuacja jest nowa, a pojawiająca się osoba zupełnie obca.

W takiej sytuacji liczy się pozytywne nastawienie. Żeby osiągnąć swój cel należy pamiętać o różnicy pokoleniowej. Musimy odpowiednio dobrać nasze zachowania, aby nie urazić swojego podopiecznego, używać grzecznościowych zwrotów oraz przedyskutować wszystkie powstałe niejasności.

Do osoby starszej należy mówić wolno, głośno a przede wszystkim wyraźnie. Jeśli pojawi się taka potrzeba powtarzać dane zdania, tyle razy, ile jest to potrzebne. Nie możemy ignorować, wyśmiewać ani dyskryminować podopiecznego ze względu na jego wiek. Jeśli uda nam się stosować do wszelkich zasad, możemy być pewni, że pokonamy najtrudniejszą z barier.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]