Należy zauważyć, że opieka nad seniorem jest czymś zupełnie innym aniżeli pielęgnacja oraz zajmowanie się dziećmi. W przypadku seniorów niezwykle ważna jest współpraca oraz wzajemna komunikacja, ponieważ jedynie pełna akceptacja, a także życzliwość oraz sympatia w odniesieniu do osoby starszej pozwala na właściwe poznanie potrzeb seniora oraz zagwarantowanie mu odpowiedniej pomocy.

Opiekun i jego obowiązki

Pamiętajmy, że opiekunem dla osoby starszej nie może zostać ktoś zupełnie przypadkowy – niezbędna jest w tym przypadku spora doza cierpliwości, a także wyrozumiałość, odpowiedzialność oraz empatia. Należy podkreślić, że praca z osobą starszą bywa niezwykle wymagająca, czasem także fizycznie, na przykład, kiedy taka osoba nie porusza się sama albo jest ona obłożnie chora. Co ważne, opiekun seniora musi być odporny na stres, jak również uważny oraz asertywny.

Co więcej, opiekun powinien nie tylko służyć seniorowi wsparciem w wykonywaniu codziennych czynności, ale również bezustannie aktywizować swojego podopiecznego. Jeśli z kolei chodzi o obowiązki, to podstawowym obowiązkiem każdego opiekuna jest pomoc osobie starszej w codziennych czynnościach, możemy tutaj wymienić między innymi mycie, robienie zakupów, ubieranie się, sprzątanie oraz przygotowywanie posiłków.

W przypadku, kiedy senior to osoba chora, wtedy opiekun musi asystować mu w czasie wizyt lekarskich oraz podczas rehabilitacji. Poza tym, jest także odpowiedzialny za podawanie seniorowi leków, czasem nawet pod postacią zastrzyków. Pamiętajmy jednak, że opiekun nie wszystko musi robić sam – czasami lepiej, jeśli zwróci się on o pomoc do wykwalifikowanego specjalisty, czyli na przykład rehabilitanta, i przekaże mu określone zadania, jest to bowiem osoba z odpowiednimi kwalifikacjami oraz umiejętnościami.

Opiekun powinien jednak pamiętać, że w wirze codziennych zadań oraz obowiązków, nie może on zapominać o sobie, ponieważ zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne ma negatywny wpływ na pracę oraz relacje opiekuna z podopiecznym. Czas wolny, a także czas, kiedy osoba starsza jest na rehabilitacji, bądź też w czasie jego popołudniowej drzemki, opiekun powinien poświęcić na odpoczynek i własne przyjemności.

Bezpieczeństwo oraz komfort

Jeśli opiekujemy się osobą starszą, musimy wprowadzić pewnej zmiany w jego otoczeniu. One z całą pewnością ułatwią osobie starszej poruszanie się, a także pozwolą zminimalizować ryzyko wypadków. Co ważne, pozwoli to także osobie starszej na zachowanie samodzielności.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest tutaj bezpieczeństwo oraz troska o zdrowie seniora, lecz wszytko rzecz jasna powinno odbywać się z odpowiednią delikatnością, a także w poszanowaniem dla przyzwyczajeń osoby starszej. Należy pozbyć się także rzeczy, które mogą stać się przyczyną różnych upadków oraz urazów. Czasami lepiej więc wynieśmy niektóre meble oraz sprzęty, a także dostosować oświetlenie.

Odnośnie kuchni – pamiętajmy, żeby wszystko ustawić w taki sposób, żeby osoba starsza bez żadnych problemów mogła sięgnąć po różne przydatne jej przedmioty. Zaś w łazience należałoby zamontować poręcze oraz uchwyty, a także zabezpieczyć podłogę.

Opieka mobilna

Opiekun mobilny jest to opiekun, który może pomóc przy starszej osobie w nagłych przypadkach. Czyli na przykład, kiedy nikt nie może zostać z seniorem. Zakres obowiązków można dowolnie z nim ustalić.

Podobnie jak godziny oraz dni, w których opiekun będzie potrzebny. Taka forma z pewnością będzie korzystna dla seniora z racji tego, że nie musiał on spędzać czasu samotnie, a co ważne – z pewnością będzie on bezpieczny przy wykwalifikowanej osobie.

Aktywność seniora

Należy podkreślić, że opiekun ma także obowiązek aktywizowania seniora. Trzeba jednak pamiętać, żeby pomagać, ale nie wyręczać seniora. Ważne jest, żeby pozwolić osobie starszej na jak największą samodzielność oraz aktywność, także towarzyską.

Zarówno Uniwersytety Trzeciego Wieku, a także różnego rodzaju wolontariaty dla seniorów bądź też terapia zajęciowa są idealnym sposobem na pokonanie samotności. Trzeba dodać, że zarówno dobre samopoczucie, jak i zdrowie psychiczne są tak samo ważne jak wykonywane zabiegi medyczne czy pielęgnacja.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]