Trudno znaleźć osobę, która choć raz nie znalazła się w sytuacji, w której ma się w domu leżące, niedołężnego bliskiego. Do przykucia do łóżka prowadzi wiele przyczyn, mogą być to na przykład wszelkiego rodzaju udary mózgu, wylewy, stwardnienie rozsiane, choroby Alzheimera lub Parkinsona. Członkowie rodziny zadają sobie wtedy jedno pytanie- jak sobie z tym poradzić? Jak zorganizować pomoc? Jak wyposażyć pokój chorego? Taka sytuacja wymaga dużej wiedzy z zakresu pielęgnacji oraz podawania leków jak i czasu, cierpliwości, empatii i determinacji.

Chory, który z różnych przyczyn przykuty jest do łóżka, wymaga bez wątpienia całodobowej opieki. Pierwszą kluczową rzeczą jest to, iż opieka ta nie powinna spoczywać na barkach jednej osoby- to zdecydowanie zbyt dużo obciążenie- nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, emocjonalne. Członkowie rodziny chorego zajmują się nim osobiście sami lub zatrudniają do pomocy wykwalifikowaną opiekunkę.

Jak traktować chorego?

Mając w domu osobę obłożnie chorą i świadomą swojego stanu, nie powinniśmy ani na chwilę dać jej poczuć, iż stanowi dla nas jakikolwiek ciężar. Wręcz przeciwnie, powinna być ona przez nas podbudowywana, wspierana emocjonalnie, nieizolowana od normalnego życia rodziny. Rzecz jasna nie jest to łatwe, ale warto to robić w miarę możliwości. Z chorym, o ile jego stan zdrowia i świadomość na to pozwalają, powinniśmy się dzielić codziennymi sprawami domu – planować poszczególne działania, omawiać bieżące sprawy, nie dawać mu poczuć, iż jest kimś omijanym i mniej ważnym przez swoją chorobę.

Osoba przykuta do łóżka nie powinna także być izolowana od dalszych bliskich oraz znajomych- o ile to możliwe powinna mieć swoje życie towarzyskie, powinniśmy dbać o to, by była odwiedzana przez osoby, które lubi. Pamiętać jednak należy o podstawowych zasadach higieny- organizm osoby obłożnie chorej jest osłabiony i nawet nieduża infekcja może mieć dla niej nieprzyjemne i groźne powikłania. Odwiedzający chorego powinni być zdrowi, myć ręce przed odwiedzinami, a jeżeli to konieczne nosić także fartuch ochronny stanowiący skuteczną barierę przed roznoszeniem bakterii.

Ważną kwestią podczas opieki nad osobą leżącą są emocje. Trudne emocje pojawiają się prędzej czy później u osoby chorej jak i u opiekunów. Opiekunowi mogą czuć się bezsilni, bezradni, wypaleni czy zdołowani, ale podobnie czuć się może także chory- sfrustrowany swoim stanem, rozżalony, zły na los. Jedna i druga strona nie może zapomnieć o prawie do proszenia o pomoc- także specjalistów, psychologów, gdyż nieraz nie jest łatwo poradzić sobie samemu z własnymi emocjami. Psycholog pomoże zrozumieć swoje uczucia, okiełznać je, poradzić sobie z nimi.

Pokój chorego

Pomieszczenie, w jakim znajduje się osoba chora powinno być jak najlepiej dostosowane do jej potrzeb. Najlepiej byłoby, gdyby chory dysponował własnym pokojem, odpowiednio dostosowanym do jego życia, rekonwalescencji i odpoczynku. Bez wątpieniem centrum tego wnętrza będzie łóżko, najlepiej specjalistyczne. Łóżko dla osoby leżącej powinno składać się z trzech segmentów, które można dowolnie ustawiać dla wygody chorego, powinno być wykonane z dobrych, ale lekkich materiałów, musi posiadać kółka oraz barierki dla bezpieczeństwa chorego.

Poza łóżkiem pokój chorego powinno się wyposażyć w szafkę nocną, na której znajdą się najpotrzebniejsze dla chorego przedmioty jak pilot do łózka, pilot do telewizora, leki, dzwoneczek, którym chory może wezwać opiekuna, itp. Jeżeli chory może korzystać z komputera lub samodzielnie czytać książki, powinien mieć swój pulpit z regulowaną wysokością i kątem ustawienia, ułatwi mu to korzystanie z rozrywki lub pracę. Na talerze i kubki idealna będzie taca na kółkach, która jest kolejnym elementem wyposażenia pokoju chorego bardzo przydatnym i wygodnym.

Jeżeli mamy do czynienia z osobą leżącą, która jest w stanie schodzić z łóżka i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne na siedząco, warto zakupić wózek toaletowy- dzięki niemu nie trzeba będzie prowadzić osoby chorej za każdym razem do toalety. Innymi elementami wyposażenia, jakie powinny się znaleźć w pokoju chorego są szafka na osobiste rzeczy, telewizor, wygodny fotel z wysokim siedziskiem, podnóżkiem, zagłówkiem i poręczami.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]