„Dla mnie nie ma już ratunku”, „Nikt mnie nie chce” te i inne podobne stwierdzenia, padające z ust osoby starszej mogą wskazywać na pierwsze objawy depresji u seniora. Niestety czasem zdarza się, że i w naszych myślach pojawiają się takie odczucia.

Zarówno nasz jak i nastrój osób starszych, zdeterminowany jest przez wiele czynników. Między innymi przez wiek, ważniejsze wydarzenia, stan zdrowia czy też skuteczność w leczeniu.

Na skróty:

Depresja u seniora – jak rozpoznać?

Jak zauważalna jest depresja u seniora? Objawy mogą być różne poczynając od obniżonego nastroju, zmniejszonego apetytu czy też zaburzeń snu. Ponadto, senior zaczyna tracić swoje zainteresowania i radość wynikają z ich wykonywania.

U chorego zauważa się problemy z koncentracją, poczucie winy lub nadzwyczajnie niską samoocenę. Jednymi z najbardziej charakterystycznymi objawami okazuję się płaczliwość, lęk, drażliwość oraz niepokój. W porównaniu do osób młodszych, seniorzy częściej mówią o somatycznych dolegliwościach, takich jak urojenia. Nie rzadko mają również myśli samobójcze.

Opieka nad seniorem z depresją

Coraz częściej mówi się o depresji u osób starszych. Zagrożenie dotyczy aż 1/3 osób, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia. Dana grupa wiekowa posiada również zaburzenia związane z otępieniem, utratą wagi oraz spowolnienia związane z ruchem. Wyniki pokazują, że depresja u osoby starszej jest znacznie bardziej popularna niż u reszty populacji.

Najczęściej są to osoby z niedokrwieniem, choroba nowotworową bądź samotni mężczyźni. Ważne jest, aby nie lekceważyć pojawienia się zgłoszeń o myśli samobójczej. Bardzo rzadko mają one manipulacyjny charakter a ich zlekceważenie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Opieka nad seniorem z depresją bywa ciężką pracą. Zadaniem opiekuna jest przede wszystkim rozmowa z podopiecznym. Odgrywa ona ważną rolę, ponieważ pozbawia chorego czasu do niepotrzebnych przemyśleń. Zaleca się zapraszać do domu różne osoby, takie jak sąsiedzi czy rodzina, aby podopieczny miał stały kontakt z rzeczywistością. Kontakty międzyludzkie są ważnie nie tylko podczas depresji, dlatego odgrywają tak istotną rolę. Chorego powinno zabierać się na zakupy, spacery oraz wycieczki.

Systematycznie wspominać mu, że nie ma powodu do obaw, gdyż nigdy nie zostanie sam. Podczas opieki nad seniorem z depresją między nim, a opiekunem tworzy się przyjacielska więź. Każda ze stron nie wyobraża sobie dnia, bez drugiej połowy a myśl o jej braku powoduję niepokój.

Leczenie depresji u seniora

Leczenie depresji u osób starszych praktycznie nie różni się niczym od leczenia osób młodych. Bardzo duże znaczenie ma, wspomniany wcześniej, kontakt chorego z otoczeniem. Osoby starsze obarczone są myślami o opuszczeniu i samotności, dlatego istotne jest regularne przekazywanie im zainteresowania. Jeśli depresja jest wyczuwalna u bliskiej osoby, należy czym prędzej zareagować.

Można to zrobić poprzez częstsze odwiedziny, pomoc w sprzątaniu czy też nasza obecność podczas zakupów. Równie istotne znaczenie ma rozmowa, podczas której musimy uważnie słuchać i okazywać to rozmówcy. Jednocześnie możemy zachęcać go do rozwijania swoich postrzeżeń, uprawiana sportu czy też spotykania się ze znajomymi.

Jeśli podopieczny ma taką możliwość, zasugerujmy mu odnalezienie swojego zainteresowania. Zaproponujmy mu opiekę nad ogródkiem, adopcję psa czy czytanie książek. Jeśli w porę zauważymy problemy, które mogą skutkować depresją, leczenie może okazać się proste a codzienne czynności okażą się skuteczne.

Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy depresja staję się zaawansowana. Wymaga to bowiem stosowania specjalnych farmakologicznych środków. Osobę starszą należy zaprowadzić do specjalisty, który przepisze odpowiednie antydepresanty. Przysłużą się one do wyrównania w mózgu wszelkich neuroprzekaźników, które automatycznie polepszą samopoczucie. Należy pamiętać, że samo stosowanie leków nie wystarczy, bowiem najważniejsze podczas terapii okazują się międzyludzką relację.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]