Do pracy oraz do rozrywki- trudno wyobrazić już sobie dzisiejsze czasy bez dostępu do Internetu. Jest swoistym oknem na świat, źródłem informacji, sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz na kontakt z rodziną czy znajomymi. Przez Internet można także załatwić wiele spraw, w tym urzędowych, bez wychodzenia z domu. Z duchem czasu idzie także coraz większa grupa seniorów, którzy nie chcą być wykluczeni cyfrowo, a wręcz przeciwnie- otwierają się na wszelkie nowinki i nie zamykają się tym samym w swoich głowach pełnych nieraz problemów i trosk.

Internet to bardzo dobre narzędzie na samotność osób starszych. Ogromny odsetek seniorów to osoby samotne, które nie mają już bliskich lub których bliscy mieszkają daleko. Poczta elektroniczna, maila, Skype czy inne narzędzia komunikacyjne pozwalają seniorom utrzymywać kontakt z bliskimi oraz ze znajomymi.

Poza możliwościami łatwego komunikowania się, Internet jest dla seniorów źródłem informacji o świecie i najbliższym otoczeniu. Senior ma możliwość śledzenia wiadomości ze świata polityki, gospodarki, kultury czy sztuki. Może dowiedzieć się o wielu wydarzeniach odbywających się w najbliższej okolicy.

Co można znaleźć w Internecie

W Internecie można zasięgnąć także cennych informacji np. na temat rozkładu jazdy pociągów, autobusów, można zakupić bilet online. Osoby mające problem z poruszaniem się lub całkowicie niepełnosprawne mogą znaleźć informacje o tym, kiedy według rozkładu jazdy przyjedzie autobus lub tramwaj niskopodłogowy.

Wiele spraw można dziś załatwić drogą elektroniczną, a to kolejne ułatwienie dla osób w podeszłym wieku. Możliwość robienia zakupów przez Internet lub załatwienia sprawy urzędowej to brak przymusu stania w długiej kolejce i uciążliwego dojazdu na pocztę, do urzędu, czy do innych instytucji. To bardzo łatwy sposób na dokonanie wszelkich obowiązkowych płatności- za mieszkanie, za Internet, za gaz, za wodę i innych. Internet pozwala nam załatwić wiele spraw, począwszy od złożenia rocznego zeznania podatkowego, uzyskania rozmaitych zaświadczeń, składania podań. To ogromna oszczędność czasu oraz sił, co jest niezwykle istotne dla osób starszych i schorowanych.

Internet to także cenne źródło informacji na temat godzin przyjmowania lekarzy przeróżnych specjalności. Drogą online można umówić się na wizytę bez wychodzenia z domu. Robienie zakupów online to kolejna bardzo istotna kwestia. Starsza pani czy pan, która mieszka na wysokim piętrze nie znajdzie sił na robienie zakupów i dźwiganie ich po setkach schodów. Dlatego też nawet zakupy spożywcze można dziś zrobić szybko i łatwo poprzez sieć- z dostawą pod drzwi.

Nauka wyszukiwania

Wnuk lub inna osoba powinna nauczyć seniora podstawowych zasad wyszukiwania potrzebnych informacji w sieci. Najczęściej szukamy oczywiście w wyszukiwarce Google. Warto nauczyć seniora jak zadawać poprawnie pytania, by w sposób łatwy i szybki znaleźć potrzebne informacje. Takich oraz wielu innych umiejętności seniorzy uczą się od wnuków i opiekunów, ale także nabywają potrzebną wiedzę na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bardzo istotnym jest, by nauczyć osoby starsze praktycznej wiedzy, jak posługiwać się klawiaturą, myszką oraz drukarką.

W jego trakcie można nauczyć się, jak przegrać zdjęcia z cyfrowego aparatu fotograficznego na komputer, wysłać e-mail, nagrać pliki na płytę CD, napisać i wydrukować tekst oraz, jak korzystać z darmowych komunikatorów. Innym sposobem na naukę są liczne kursy e-learningowe, łatwo dostępne, a często także bezpłatne. Senior może przyswajać praktyczną wiedzę bez wychodzenia z domu, bez uczęszczania na zajęcia, z dowolnego miejsca w jakim aktualnie się znajduje.

Ostatnią, ale bardzo istotną kwestią jest przekazanie seniorowi wiedzy odnośnie bezpiecznego korzystania z Sieci. Senior powinien wiedzieć, by zakładać konta (np. w mediach społecznościowych czy na platformach urzędowych), które zabezpieczone są silnymi hasłami składającymi się z dużych i małych liter. Senior powinien także wiedzieć, iż nie można bezrefleksyjnie klikać w linki i otwierać załączników mailowych od nieznanych nadawców. Każdy komputer powinien być także wyposażony w dobry program antywirusowy. Korzystając z wyszukiwarek warto wyszukiwać informacji korzystając z trybu incognito. Włączenie go powoduje, że przeglądarka internetowa nie zapamiętuje odwiedzonych stron i nie zachowuje tzw. ciasteczek.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]