Dobrze wiemy, jak wygląda Tłusty Czwartek w Polsce – to czas, gdy dajemy sobie dyspensę na wszelkie słodkości i ścigamy się kto zje więcej pączków lub faworków (chrustu). Zwyczaj ten bierze się jeszcze z czasów pogańskich, kiedy to ostatki były okresem świętowania odejścia zimy. W dawnych czasach polskie pączki nadziewane były …słoniną.

Czy w Niemczech Tłusty Czwartek wygląda tak, jak u nas? Czy świętowanie tego dnia wiąże się z podobnymi obrzędami? Otóż nie. Czas zakończenia karnawału i rozpoczęcia okresu wielkopostnego wieńczy święto o nazwie Weiberfastnacht. Można powiedzieć, iż jest to odpowiednik naszego polskiego Tłustego Czwartku.

Weiberfastnacht

Tego dnia niemieckie ulice świętują! Weiberfastnacht obchodzi się bowiem na ulicach, jak to w karnawale w różnych częściach świata. To czas, gdy przez miasta i miasteczka przechodzą niezwykle kolorowe defilady składające się z przeróżnie przebranych ludzi. Tego dnia nawet do pracy można iść w przebraniu, z kolei dla dzieci jest to dzień wolny od szkoły.

Jest to święto ruchome, zależne od tego w jakim terminie przypada Wielkanoc. W 2020 roku Weiberfastnacht obchodzić będziemy 20 lutego. Nie w całych Niemczech ludzie posługują się nazwą „Weiberfastnacht”, dlatego też można spotkać takie określenia jak Altweibernacht, Wieverfastelovend (Kolonia), Fettdonnerstag (okolice Aachen), Schwerdonnerstag (Koblencja) lub Weiberfasnet (Szwabia). W wolnym tłumaczeniu „Weiberfastnacht” oznacza „babskie ostatki”.

Można powiedzieć, iż niemiecki Tłusty Czwartek to zdecydowanie święto pań. Tego dnia są one bardzo fantazyjnie poprzebierane i zajmują miejskie urzędy, obcinają napotkanym mężczyznom krawaty, przejmują rządy w miastach i miasteczkach. Skąd taka tradycja? Wszystko zaczęło się od szwaczek z Bonn, które zbuntowały się w roku 1824 przeciwko typowo męskiemu karnawałowi. Stąd też zwyczaj obcinania mężczyznom krawatów, co stanowi symbol przejęcia tego dnia rządów przez panie.

Rekompensatą zniszczenia krawata są często buziaki. Panie dostają tego dnia symboliczny klucz do bram miasta jako symbol przejęcia władzy. W wielu firmach w ten dzień panuje luźniejsza atmosfera, a koledzy przychodzą do pracy w zabawnych krawatach, czy to z papieru czy takich, których nie żal będzie obciąć.

Poza barwnymi i bardzo wesołymi pochodami, tego dnia Niemcy także jedzą pączki, choć nie jest to tak popularne jak w Polsce. Niemiecki „pączek” ma co najmniej kilka określeń i powiedzieć można Krapfen, Kräppel, Faschingskrapfen, Pfannkuchen, Berliner Pfannkuchen, Berliner Ballen, Fastnachtsküchelchen, Fastnachtsküchlein. Szerzej można powiedzieć, iż smakołykiem tego dnia jest ogólnie ciasto drożdżowe, którego postać znacząco się różni między regionami Niemiec.

Karnevalssonntag

Karnevalssonntag to ostatni weekend karnawały, tydzień po Tłustym Czwartku. To czas ostatnich hucznych zabaw przez Wielkim Postem. To czas kolejnych, choć mniejszych już pochodów i zabawy- w centrach miast, ale i w dzielnicach czy po prostu w domach. Koniec karnawału wieńczy zaś największy pochód Karnevalsumzug, który jest nawet transmitowany w stacjach telewizyjnych.

Najwspanialsze pochody tego dnia odbywają się w Kolonii oraz w Dusseldorfie. W pochodach bierze udział przebrany książe (Prinz) oraz błaznowie (Narr). Motywy przewodnie pochodów są najczęściej powiązane z aktualnymi wydarzeniami politycznymi w Niemczech, w Europie lub na świecie. Jest to czas błaznów, więc też satyry na dany temat. W platform i pojazdów rzucane są dzieciom kwiatki oraz słodkości. W szkołach i przedszkolach odbywają się przeróżne bale karnawałowe.

W Moguncji od ponad 80 lat możemy spotkać tradycję tzw. „Wielkich Głów”, czyli Schwellköpp. To wielkie lalki- kukły będące karykaturami np. polityków. Parady karnawałowe to okazja do szydzenia z władzy. Karykaturalne kukły przedstawiające polityków komentują wydarzenia społeczno-polityczne minionego roku. Berlińska parada karnawałowa, której trasa ciągnie się na ponad 4 kilometry, przyciąga prawie 750 000 gości.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]