Samodzielność pacjenta, który doznał udaru mózgu, w głównej mierze zależna jest od powstałych podczas zdarzenia zmian. Istotne znaczenie ma również czas reakcji przy udzielaniu pomocy poszkodowanemu. Głównymi działaniami, jakie podejmuje się w pierwszych dniach po wypadku, jest przywrócenie funkcji ciała, wykorzystując ćwiczenia rehabilitacyjne.

Na skróty:

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu bardzo często mylone są z zachowaniem pod wpływem alkoholu. Chory zaczyna bełkotać, niedokładnie składa zdania, ma chaotyczny, niestabilny chód oraz skarży się na podwójne widzenie. Bardzo często bagatelizujemy tego typu objawy i stwierdzamy, że nasz bliski po prostu przesadził z alkoholem.

Niestety udar mózgu powoduje poważne szkody, wewnątrz naszego organizmu. Zaburza się wzrok chorego, mowa a czasem dochodzi również do utraty przytomności. Dlatego też udar mózgu okazuję się być najczęstszym powodem utraty trwałej sprawności, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Nie rzadko również kończy się śmiercią.

Udar mózgu, jak rozpoznać? Jednym z najbardziej zauważalnym objawem udaru mózgu okazuje się niedowład. Może on opanować całe ciało bądź skupić się na jednej części, pozbawiając funkcjonalności mięśni twarzy oraz kończyn górnych i dolnych. Poszkodowany może skarżyć się na znieczulenie poszczególnych części ciała oraz silny ból głowy. Dodatkowo ma problemy z utrzymaniem równowagi, rozumieniem a także mową. Wiele oznak udaru pojawia się niespodziewanie, zarówno dla chorego jak i dla jego bliskich.

Leczenie szpitalne

Kiedy u chorego zauważymy jeden z powyższych objawów, powinniśmy czym prędzej wezwać karetkę pogotowia. Jeśli karetka przejmie już osobę ważne jest, aby powiadomiła ona szpital, że kieruję się do placówki z takim poszkodowanym. Jeśli pacjent nie utracił przytomności, lekarze przeprowadzają z nim krótki wywiad. Ustalają bowiem wszelkie zauważone objawy, wiek, przewlekłe choroby oraz leki jakie przyjmuję.

Następnie pacjent poddawany jest badaniom neurologicznym, morfologii a także tomografii komputerowej. Po badaniu tomografem, lekarz posiada już najważniejsze informacje, które pozwalają mu na zdiagnozowanie udaru oraz zlokalizowanie uszkodzonych miejsc. Po tych wynikach pacjentowi można podać odpowiednie leki na udar mózgu. Leczenie przez kilka pierwszych dni opiera się na obserwacji chorego, przy użyciu respiratorów oraz kardiomonitorów. W sali na przemian znajdują się pielęgniarki, lekarze, logopeda, fizjoterapeuci oraz opiekunowie, których zadaniem jest pomoc w żywieniu oraz myciu pacjenta.

Opieka nad chorym po udarze mózgu w domu

Osobami, które najczęściej narażone są na udary to osoby starsze, których stan zdrowia nie jest już taki jak przed laty. Opieka nad chorym po udarze mózgu w cale nie jest taka prosta. Przydatnymi okazują się podstawowe porady, postępowania z chorym.

Podczas ubierania chora ręka powinna być wykorzystywana jako pierwsza przy rozbieraniu – odwrotnie. Zaleca się wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz te w pozycji siedzącej i leżącej. Choremu można podawać kostki lodu, aby poprzez ssanie pobudzać mięśnie szyi i głowy. Świetną pomocą okaże się również opiekunka osoby starszej po udarze. Jej głównym zadaniem będzie odciążenie bliskich oraz rodziny w wykonywanych obowiązkach.

Opiekunka musi zajmować się pielęgnacją chorego, aby nie narazić go na infekcje oraz powikłania po niesprawności fizycznej. Dodatkowo, opiekun dba o ruchową rehabilitację pacjenta, oczywiście pod kontrolą specjalisty. Niezbędnym elementem ze strony opiekuna będzie pomoc choremu w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, picie czy poruszanie się. Jakże istotne staję się również stworzenie bliskiej więzi z osobą po udarze mózgu. Dzięki niej nasz podopieczny będzie czuł się pewnie, odzyska nadzieję oraz dostrzeże w nas oparcie.

Podsumowując, praca opiekuna to wiele odpowiedzialnych oraz przemyślanych czynności, z którymi przychodzi się borykać każdego dnia. Ważne, aby cechować się wyrozumiałością, wytrwałością oraz cierpliwością.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]