Praca opiekunki osoby starszej to zajęcie nie dla każdego i warto ją poniekąd traktować jako powołanie odpowiednie dla jednostek. Praca opiekunki jest praca opłacalną dla Polki lub Polaka, ale wiąże się z zajęciami, które mogą okazać się wymagające fizycznie jak i psychicznie. To ciężka praca, która często w swoim zakresie obowiązków, posiada szeroką listę zadań.

Dlatego też kandydat na takie stanowisko powinien wyróżniać się szeregiem odpowiednich cech charakteru, które będą przydatne, są to min.: empatia i wrażliwość, odpowiedzialność, uczciwość cierpliwość. Kandydat na to stanowisko, powinien też po prostu lubić ludzi, kontakt z nimi, musi umieć z nimi rozmawiać i żywić ku nim sympatię. Z jakimi wymaganiami co do zakresu obowiązków musi się liczyć opiekunka osób starszych w Niemczech? Odpowiedzi poniżej.

Na skróty:

Co robi opiekunka osoby starszej?

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej jest uzależniony indywidualnie od wymagań i stanu podopiecznego jakim przyjdzie nam się zajmować. Inny zakres obowiązków przyjdzie nam realizować mając pod opieką osobę obłożnie chorą i leżącą, a inny, jeżeli zajmować się mamy osobą w dobrym stanie fizycznym, a której największą bolączką jest samotność. Można, jednakże zebrać w całość zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech, a wśród tychże na pewno znajdziemy:

– czynności związane z opieką nad osobą starszą- pielęgnacja i higiena seniora, pomoc przy myciu się, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, jeżeli mamy do czynienia z osobą leżącą- zmiana pieluchomajtek, karmienie, podawanie leków,

– wspólne spędzanie czasu z osobą starszą, rozmowy, spacery, wyjścia w miarę sił i chęci seniora, dotyczy to głównie osób samotnych, zmagających się np. z depresją czy szukające kontaktu z drugim człowiekiem.

– czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego- sprzątanie, przygotowywanie posiłków, opłacanie rachunków, załatwianie drobnych spraw urzędowych i innych formalności. Dbanie o dom dotyczy głównie osób starszych, które nie są w stanie samodzielnie się nim zająć. Nie muszą one zmagać się z jakaś konkretną chorobą, a ich główną bolączką jest podeszły wiek i mniejsze możliwości ruchowe i zakres sił.

Bardzo pożądanym aspektem wśród cech opiekuna jest, gdy stara się on w jak największym zakresie aktywizować swojego podopiecznego, a więc organizuje mu czas tak, by znalazło się w nim miejsce na spotkania z ludźmi, twórcze zajęcia czy chociażby drobne działania przy domowych pracach, które dadzą seniorowi poczucie sensu i przydatności.

Tego typu aktywizacja zapewni mu swoista terapie psychiczną, poczucie przynależności do społeczeństwa, a także urozmaicenie czasu, który zwykle u osób starszych jest po prostu pusty i niewypełniony.

Czas pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Czas pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech powinien być jasno określony w umowie o pracę jaka zawierana jest między agencją i opiekunką. Wszystko mamy wtedy na papierze, a zasady są jasne. Zgodnie z niemieckim prawem pracy, opiekunka może pracować 38,5 godziny tygodniowo przez nie więcej niż 6 dni.

Opiekunka ma więc prawo do jednego dnia wolnego lub też, jeżeli jest taka konieczność, rozłożyć to na połowę na dwa dni. Dzień pracy to około 7 godzin spędzonych na obowiązkach względem podopiecznego. Praca w godzinach nocnych, w niedziele oraz święta jest pracą za wyższe stawki.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Płace za opiekę nad osobami starszymi w Niemczech są zadowalające, mogą się one nieco różnić swoją wysokością od rejonu Niemiec w jakim przyjdzie nam pracować. Najlepiej zarobić można w najbogatszym landzie – czyli w Bawarii. Zarobki w Bawarii (porównywalnie także w Nadrenii Północnej i Badenii – Wirtembergii) wynoszą około 2300 euro brutto.

We wschodnich landach jako opiekunka seniora zarobimy około 2000 euro – w Berlinie 2100, a w Saksonii 1900. Uśredniając możemy rocznie zarobić opiekując się osobami starszymi około 115 000 złotych. Z uwagi na atrakcyjność zarobków, chętnych do pracy nie brakuje.

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 2]