Niemcy, zaraz obok Holandii czy Wielkiej Brytanii, są krajem, do którego wyjeżdża najwięcej naszych rodaków w celach zarobkowych. Bardzo dużo pań pracuje chociażby w zawodach opiekuńczych, w domach opieki, w szpitalnych oddziałach opiekuńczych, w hospicjach, a także w domach prywatnych zajmując się starszymi podopiecznymi.

Szacuje się, iż około 3 miliony Niemców to dziś osoby starsze, z czego 3/4 jest osobami leżącymi i wymagającymi opieki całodobowej. Ale opiekunka osób starszych to nie jedyny zawód jaki wykonują za naszą zachodnią granicą Polacy. Gdzie więc pracujemy?

Gdzie pracujemy i ile zarabiamy?

Największe zapotrzebowanie na pracowników z Polski od lat wykazuje branża budowlana oraz sektor opieki i pomocy domowej. Większość niemieckich pracodawców oferuje naszym rodakom bezpłatny transport oraz zakwaterowanie w miejscu wykonywania pracy. Wszystko, co zarobimy jest więc dla nas- idzie do naszej kieszeni. Większość pracodawców wymaga znajomości języka- chociaż komunikatywnej, aczkolwiek około 30% pracodawców deklaruje, iż przyjmie do pracy także osoby bez znajomości języka niemieckiego.

Średnia stawka godzinowa dla polskiego pracownika to około 10 euro brutto co daje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1680 euro brutto (przeliczając na złotówki to ponad 7000 złotych). Porównując rok 2004 i 2018, zarobki średnie bardzo znacząco wzrosły. W 2004 roku średnia pensja zarobiona w Niemczech w przeliczeniu na złotówki wynosiła 4534 złotych, a w roku 2018 było to już 8042 złotych. Łączne dochody Polaków w Niemczech wynoszą około 26 mld złotych.

Opiekunka do osób starszych – zarobki

Jednym z najbardziej popularnych zawodów wybieranych przez polskiego pracownika jest zawód opiekunki osób starszych. Wyjeżdżają w takim charakterze głównie panie, ale zdarzają się także panowie. To niełatwa i bardzo odpowiedzialna praca, która daje dość satysfakcjonujące zarobki.

Ale decydując się na pracę w charakterze opiekunki, nie można kierować się jedynie zarobkami. Trzeba ocenić, czy nadajemy się do tej pracy, gdyż to wymagające zajęcie. Kandydatka na opiekunkę musi być osobą pracowitą, uczciwą, o wysokich zdolnościach komunikacyjnych i interpersonalnych, empatyczną, asertywną i odporną na sytuacje stresowe. Dobrze jest, gdy opiekunka posiada odpowiednie doświadczenie w zawodzie oraz posługuje się językiem niemieckim. Jej obowiązki to opieka i pielęgnacja podopiecznego oraz prowadzenie gospodarstwa domowego.

Zarobki opiekunek są zróżnicowane- zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę rejon kraju, w którym chcemy pracować. Najhojniejsza pod względem wynagrodzeń jest oczywiście Bawaria- wszak to najbogatszy land niemiecki. W Bawarii zarobić można około 2600 euro brutto miesięcznie (podobnie jest chociażby w Badenii- Wirtembergii).

Troszkę mniej zarobimy w Berlinie (2100 euro brutto) i innych większych miastach Niemiec. Najniższe zarobki (około 1900 euro brutto) są zaś we wschodnich landach- Saksonia oraz na północnym- wschodzie (Brandenburgia czy Meklemburgia- Pomorze Przednie).

Praca jako opiekunka w Polsce, a w Niemczech – różnice

Jeśli chodzi o zakres obowiązków w pracy opiekunki w Niemczech oraz w Polsce, to zakres ten jest bardzo podobnym. Praca opiekunki kreci się wokół opieki nad seniorem, pomocy w jego pielęgnacji oraz na prowadzeniu jego gospodarstwa domowego. Poszczególnie obowiązki mogą się jedynie różnić w zależności od stanu zdrowia seniora.

W Polsce jest to jednak bardziej pomoc doraźna- opiekunka odwiedza swojego podopiecznego na kilka godzin w ciągu dnia, W Niemczech opiekunka jest najczęściej zakwaterowana w jego domu. Stała obecność opiekunki w domu seniora umożliwia również zaplanowanie pracy w sposób najbardziej komfortowy zarówno dla podopiecznego, jak i dla opiekunki. Kolejną różnicą są z całą pewnością zarobki- niestety opiekunka w Niemczech zarabia wciąż znacznie więcej niż opiekunka w Polsce.

Niemieckie zarobki w tym zawodzie w przeliczeniu na złotówki są ciągle 3-4 razy wyższe. I na koniec- opiekunka w Niemczech jest zawodem, który cieszy się dość sporym prestiżem. Ceni się je, gdyż społeczeństwo czuje obowiązek zapewnienia dobrej opieki seniorom. Jak jest w Polsce? Odpowiedzmy sobie sami.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]